Strona używa cookies (ciasteczek). Do czego są one potrzebne można dowiedzieć się => w tym miejscu. Korzystanie z naszego serwisu jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.

Boże Ciało-dar z Nieba...

POWÓD USTANOWIENIA ŚWIĘTA

„Inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była św. Julianna z Cornillon (1192-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała – czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. W międzyczasie święcenie tego dnia zostało zaprzestane ponieważ uznano wprowadzenie święta pod taką nazwą za wysoce niewłaściwe. Przełomem był rok 1264 kiedy to, wydarzył się cud w miasteczku Bolsena. Podczas odprawiania mszy, kapłan niechcący trącił kielich ręką tak, że wylało się wiele, kropel krwi Chrystusa na korporał. Przerażony kapłan ujrzał, że krople wina zmieniły się w krople krwi. Zawiadomiony o tym cudzie papież, który przebywał wówczas w pobliskim mieście Orvieto, zabrał ten święty korporał. Z tego też powodu od czasu papieża Urbana VI uroczystość Bożego Ciała należy do głównych świąt w roku liturgicznym Kościoła (1389).W czasie procesji Bożego Ciała obnosi się ten korporał.

 W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Bożego Ciała, w naszym kościele Msze św. będą sprawowane o godz.: 8.00, 10.00, 11.00 z procesją do czterech ołtarzy i o 17.00.

Zapraszamy do uczestnictwa w Procesji, jako publicznego wyrazu wiary. Zachęcamy do niesienia figurki MB, proporcy, obrazów, dzieci komunijne do sypania kwiatków i niesienia różańca, panów do baldachimu.

Prosimy o przygotowanie ołtarzy:

1. Ul. Konstytucji 3 Maja – ODŚ, hasło – „Umocnieni Duchem Św.”;

2. Ul. Wiktorowo 60, hasło – „Przez Twe Serce o Niepokalana...”.;

3. Ul. Targowa 16, hasło – „Jezu, ufam Tobie”;

4. OP 2, hasło – „Eucharystia-kochające Serce Jezusa”.

 

 

wzasiegu logo w70pxrngk