Popielec i Wielki Post 2018
Msze św w Środę Popielcową - godz. 8.00, 11.00 i 17.00. Droga Krzyżowa - w każdy piątek W. Postu, o godz. 17.15. Gorzkie Żale - w każdą niedzielę W. Postu, po Mszy św. o godz. 8.00.
Wielki Post - czas duchowego przygotowania
do Świąt Wielkanocnych
W Środę Popielcową, rozpoczyna się w Kościele czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu. Głόwne przesłanie tego okresu koncentruje się na duchowym przygotowaniu chrześcijan do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego, największych świąt chrześcijaństwa związanych z wydarzeniami męki śmierci i zmatwychwstania (Paschy) Chrystusa; wydarzeniami, ktόre stanowią fundament Kościoła i naszej wiary. Ponieważ są to najważniejsze święta (zwane też paschalnymi), dlatego domagają się specjalnego przygotowania, by mόc je należycie przeżyć; stąd też ich nazwa: Wielkiego Postu, a nie jakiegoś tam zwykłego postu.
Duchowość Wielkiego Postu
Chodzi tu o to, co Kościόł nazywa metanoją, czyli o trwalsze przylgnięcie do Boga, o nawrόcenie serca człowieka ku Niemu oraz pojednanie z bliźnimi, wyrażone w: -większej wstrzemięrzliwości w jedzeniu i piciu, -większym zasłuchaniu się w Słowie Bożym, w czym mają pomόc rόwnież organizowane rekolekcje parafialne, -unikaniu zbytecznego rozproszenia w postaci hucznych zabaw, -większym skupieniu się na modlitwie, zarόwno tej prywatnej jak i wspόlnotowej, -wykazaniu większej wrażliwości na potrzeby innych, -korzystaniu z sakramentu pokuty i pojednania, -uczestnictwie w rόżnych ćwiczeniach wielkopostnych, na przykład w nabożeństwach wielkopostnych (gorzkie żale, droga krzyżowa), lub podejmowaniu pewnych szczegόlnych postanowień mających wykazać bezinteresowność, szlachetność serca, uśmiech i życzliwość w stosunku do innych.